Jak zmniejszyć spalanie

2. Unikanie hamowania – przewidywanie

To najistotniejszy element jazdy. Każde wciśnięcie hamulca oznacza nieodwracalną utratę energii, za którą płacimy tak drogo na stacji benzynowej. Jazda naprawdę ekonomiczna to jazda bez hamowania.

Oczywiście w ruchu miejskim, a nawet w trasie nie zawsze jest to możliwe. Nie każdy jest wróżką w jednej ręce trzymającą kierownicę, a w drugiej na szybko stawiającą Tarota z którego odczyta, że za chwilę zapali się czerwone światło. Do pewnego stopnia jednak możemy przewidywać co się stanie i odpowiednio reagować.

Hamowanie silnikiem

Jeżeli już nas zaskoczy czerwone światło i będziemy musieli się zatrzymać, nie wrzucamy na luz tylko po prostu zdejmujemy nogę z gazu. Gdy obroty spadną do ok 1500 RPM, redukujemy bieg i tak dalej. Dzięki temu komputer odcina wtryskiwanie paliwa, a klocki hamulcowe odpoczywają. Zużycie paliwa wynosi 0 (słownie: zero), ponieważ silnik jest napędzany przez koła – kręci się tylko dlatego, że za pośrednictwem skrzyni biegów jest na sztywno połączony z kołami osi napędowej.

Nie w każdym samochodzie hamowanie silnikiem zda egzamin. W niektórych starych gaźnikowych konstrukcjach paliwo podawane jest cały czas. Również w instalacjach gazowych 1. i 2. generacji (bez sekwencyjnego wtrysku gazu) nie ma odcięcia paliwa. Mimo to w niektórych sytuacjach – np. w górach na stromych zjazdach, nawet mimo braku oszczędności na paliwie, trzeba jeździć na załączonym biegu, aby nie przegrzać hamulców.

Jazda na biegu jałowym (luzie)

Wbrew obiegowym opiniom, jazda na luzie pozwala na spore oszczędności. Nie wynika to z samej jazdy (silnik cały czas spala niewielkie ilości paliwa, aby podtrzymać swoją pracę), ale z oszczędzania energii kinetycznej. Nie ma sensu wrzucanie na luz kilkadziesiąt metrów przed czerwonym światłem, jeśli i tak będziemy musieli zaraz wcisnąć hamulec. Trzeba pomyśleć o tym wcześniej i już kilkaset metrów przed światłami wrzucić na luz, dotoczyć się spokojnie, a gdy światło zmieni się na zielone po prostu wrzucamy dwójkę albo trójkę i nie marnujemy czasu ani paliwa na rozpędzanie się od zera.

Luzu można używać też na lekkich zjazdach na pagórkowatym terenie – zbyt mało stromych aby hamować silnikiem, ale pozwalających na utrzymywanie stałej prędkości lub delikatne przyspieszanie.

Jadąc na luzie trzeba pamiętać o tym, że koła nie są sprzężone z silnikiem i nic go nie chroni przed zgaśnięciem. Jeśli więc nasz silnik nierówno chodzi na wolnych obrotach lub wręcz potrafi zgasnąć, jazda na luzie może być ryzykowna – przy wyłączonym silniku nie działa wspomaganie kierownicy ani hamulców.

Niektórzy twierdzą, że jazda na luzie jest niebezpieczna ze względu na brak możliwości szybkiej „ucieczki”. Może i ma to jakieś znaczenie jeżeli właśnie wracamy z banku, a za nami jedzie kilka radiowozów na sygnale, ale mi się jeszcze nie zdarzyło aby w normalnych warunkach trzeba było się szybko ewakuować. Za to czasem się zdarza konieczność awaryjnego hamowania, co przy jeździe na luzie może zmniejszać czas reakcji – nie muszę podnosić nogi z gazu i przenosić nad pedał hamulca – ona już tam jest w gotowości.




13 odpowiedzi na „Jak zmniejszyć spalanie

  1. Kret pisze:

    Bardzo przyjemny artykuł. Lekki, ale konkretny zarazem. Żadnego lania wody, ale z utrzymanym humorem.
    Jedynie w samej końcówce autora chyba poniosła fantazja (2 litry na setkę). Owszem, 3 litry są w zupełności możliwe, ale dwa chyba jeszcze nie do końca, może pomijając jakieś eksperymentalne bolidy typu VW Ecosport. ;-)
    Pozdrawiam i dziękuję za garść przydatnych porad!

    • Arek pisze:

      Autora nie poniosła fantazja. W ub. roku testowano samochody w ekonomicznej jeździe i na odcinku 300 km wygrała Skoda Green – średnio wyszło na 100 km trochę ponad 1,8 litra. Czyli spaliła 1,8x l/100km. Szczegółów nie znam, ale pewnie gdzieś będzie pisało o tym w necie.

      Dodałbym jeszcze jeden podrozdział „Krótkie piesze odcinki”.

      Autor nie jeździ krócej niż 10 km. W porządku. Gdyby jeździł do hipermarketów odległych o 2-3 czy 4 km od domu, w dodatku w zimie, to okazałoby się, że samochód spaliłby mu 2x tyle paliwa ile podaje. Albo i więcej. Obecnie następuje automatyczne wzbogacanie paliwa przy nierozgrzanym silniku, które po kilku kilometrach obniża się, ale i tak na krótkich odcinkach, w zimie ciągnie jak smok. Gdzieś wyczytałem, że silnik jest rozgrzany po ok. 15 km normalnej jazdy (rozumiem, że poza miejskiej). Więc na krótkich odcinkach jazda odbywa się na zimnym silniku i komputerowo zwiększonym zużyciu paliwa. Jeśli chcemy zaoszczędzić – lepiej się przejść 2km to 20 minut na piechotę. Lepiej dla kieszeni i duuużo lepiej dla zdrowia.

      Kolejny podrozdział to „Omijanie korków”.

      Zanim wyjeżdżam na miasto sprawdzam na Targeo obciążenie ruchem aktualne i przewidywalne na czas mojego przejazdu. Jeżeli jest to możliwe – omijam czarne i czerwone paski oznaczające prędkość ruchu 0-8 km/h i 8-15 km/h. To ostatnie jeszcze spoko, prędkość aż czapkę z głowy zwiewa! Z miesiąc temu, przy dobrej nawierzchni musiałem w południe przejechać koło dworców PKP i PKS w Kielcach – MAAASAAAKRAAA!!! Odcinek około 500 metrów jechałem przez 25 minut. Czyli z prędkością – policzmy szybko: 0,5 km / (25/60) godz. = 30/25 km/godz. = 6/5 = 1,2 km/h. Gdybym się czołgał na pewno byłbym przebył go szybciej. Silnik pracował non-stop. Jedynka, przejechanie kilkudziesięciu cm do przodu, czekanie, jedynka, ciut do przodu, czekanie. Autora proszę o zgrubne wyliczenie, ile kosztowała mnie ta 25-cio minutowa dworcowa eskapada. I ewentualnie, jaka jest różnica w stosunku do 25 minut pracy silnika na biegu jałowym.
      Mając na uwadze stratę czasu, paliwa, a nade wszystko ogromne zużycie układu napędowego w trakcie takiej jazdy, wybieram w miarę dobry i ekonomiczny objazd czyli drogi zaznaczone na żółto i zielono (to już powyżej 80 km/h!) – mniej spalę, szybciej dotrę do celu i mniej zużyję samochodu.

      Dalszy podrozdział „Nie prowadź samochodu zdenerwowany”.

      Chyba oczywiste jest, że człowiek zdenerwowany nie jest w stanie utrzymać spokojnej jazdy, z przewidywaniem ruchu i przeszkód na drodze w takim stopniu jak człowiek spokojny, koncentrujący się na jeździe. Ma kanciaste ruchy, nie ma normalnej koncentracji, a im bardziej jest wzburzony, tym bardziej chaotyczna jest jego jazda. Tym szybsze ruszanie, tym agresywniej prowadzi samochód. W moim przypadku do ok. 20% skrzyżowaniowego paliwa więcej dodaje się kolejne ok. 20-25% więcej paliwa. Nie wiadomo skąd! ;) Stwierdzenie tego faktu powoduje, że przed jazdą staram się wyciszyć, żeby nie zatruwać atmosfery dodatkową emisją spalin, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze na szczytniejszy cel niż bezcelowe przepalanie benzyny.

      ***
      Natomiast nie zgodzę się ze stwierdzeniem autora ” że uda nam się zbliżyć spalaniem w mieście (ale raczej nie w godzinach szczytu) do tego uzyskiwanego na trasie”. Hola, hola! Nie ma korków, ale są skrzyżowania. Przy sygnalizacji bezkolizyjnej to dość długi czas oczekiwania i krótki przejazdu dla danego potoku ruchu, co powoduje, że mała ilość pojazdów opróżnia kolejkę oczekujących. Przy krótkich jazdach do kilku km, w tym sporych odcinkach bez skrzyżowań, trafienie na „czerwoną falę” powoduje, że samochód spala mi ok. 20% więcej niż przy przejeździe „zieloną falą” tą samą trasą i tym samym sposobie jazdy. Może nie do końca eko, ale w miarę spokojnej. Jeżeli więc autor nie wyłącza silnika stojąc na czerwonym świetle, w dodatku MUSI ruszyć od prędkości zerowej – to, i teoretyczne wyliczenia, i praktyka dowodzą, że nie da się uzyskać takiego samego zużycia paliwa, jak w jeździe pozamiejskiej. Kolejna rzecz – optymalna prędkość i rozgrzany silnik. Zależy na jakie odległości jeździmy po mieście i jakie są ograniczenia prędkości. Generalnie mamy max 50 km/h odcinkowo zmniejszaną do 30-40 lub zwiększaną do 70-80 km/h. Poza miastem mamy 90-100 km/h lub na expresówce, by już nie wchodzić w autostrady, do 120. Jak w mieście osiągnąć prędkość optymalną i do tego rozgrzany silnik?

      Panie Sławku, puk, puk… Proszę o wyliczenie zużycia paliwa przy przejechaniu 20 km poza miastem z optymalną prędkością i na w miarę nagrzanym silniku (jakiś czas przez miasto jadąc, silnik zdążył się trochę podgrzać). Oraz zrobić podobne wyliczenie dla jazdy po mieście od wyjazdu z garażu również 20 km zakładając, że co 1 km jest skrzyżowanie i:
      a) pędzony „zieloną falą” goni Pan z prędkością 45 km/h;
      b) korzystając z wyższego biegu łamie Pan przepisy jadąc odcinkowo 65 km/h, ale za to czekając na skrzyżowaniu, bo przyjeżdża Pan za szybko;
      c) spiesząc się łapie Pan „drugą zieloną falę”, przyjmijmy, przy prędkości odcinkowej 85 km/h.
      Ciekawią mnie różnice, a nie chce mi się tego wyliczać samemu. Gwoli opcji jazdy „c”, dodam, że na całej trasie nie przejedzie Pan czysto przez wszystkie skrzyżowania, gdzieś tam trzeba będzie stanąć, poczekać i ruszyć od zera. Załóżmy też, że do pokonania są zakręty, których niemało jest w mieście, a na trasie pozamiejskiej pojawiają się raczej tylko przy zjazdach. Zakręcając pod kątem 90 stopni trzeba samochód wyhamować i znowu rozpędzać. To proszę również uwzględnić, gdyby chciał Pan poobliczać. Ja swoją drogą jakiś taki eksperyment zrobię, że wyjadę na obwodnicę i wrócę rogatkami miasta z zachowaniem zasad eko. Może sam się przekonam, że nie mam racji i obie trasy w zbliżony sposób zużyją mi paliwo.

      Pozdrawiam serdecznie i gratuluję ciekawego artykułu!

      • Kierownik pisze:

        Akurat obecnie jeżdżę niecałe 5km w jedną stronę i faktycznie spalanie jest duże (zwłaszcza że mamy zimę). Ale w sprzyjających warunkach można w spalaniu miejskim zbliżyć się do wyników na trasie i mówię o tym z własnego doświadczenia:
        Auto – Nissan Sunny 1.7d, miasto Wrocław, spalanie ok 4 – 4.5l / 100km. Na trasie (prędkość ok 90km/h) spalanie takie samo.

        Oczywiście nie na krótkich trasach, nie zimą i nie w korkach. Ale wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

        – znajomość sygnalizacji (kolejność świateł dla poszczególnych kierunków), zwłaszcza z pomocą odmierzaczy pozwala na przejeżdżanie skrzyżowań praktycznie bez zatrzymania,

        – nie rozpędzanie się niepotrzebnie (i tak średnia w mieście to w najlepszym razie 30 km/h) tak że nawet jeśli nie mamy szans na przejazd bez zatrzymania, to dotoczymy się na luzie z minimalną prędkością

        – prędkość optymalna to nie musi być wcale conajmniej 90 km/h (lub więcej dla dużych silników) z delikatną jazdą na wysokim biegu. Kiedyś Jaguarem XJ6 z silnikiem 3.2l najniższe spalanie udało mi się osiągnąć nie przekraczając 90 i używając praktycznie tylko trzeciego biegu (i dużo luzu), nie oszczędzając żadnego z 200 koni pod maską.

      • gax pisze:

        Misiu do hipermarketu nie chodzisz po kilka bułek ale po dość spore zakupy…i co? siaty na grzbiet i jazda do domu?…nawet przez 2 km.
        Inna sprawa…piszesz że zdrowiej? w zanieczyszczonym wdychanym miejskim powietrzu? pomyśl zanim podobne bzdury napiszesz

        • urwa pisze:

          nie potrafisz robić zakupów tak aby miec wszystko pod ręką i nie wychodzić ze sklepu z 100kg siatami to twój problem – benzynka juz po 5,45zl, powodzenia

      • endrju333 pisze:

        Teeee znawca eco-drivingu i przepisów ruchu drogowego. Te twoje prymitywne wypociny mają się nijak do rzeczywistości. Otóż dla twojej głębokiej niewiedzy – w Polsce w obszarach zabudowanych maksymalna prędkość to 50km/h, poza obszarem zabudowanym 90km/h, na drogach szybkiego ruchu 110km/h, a na autostradach 140km/h. Poza tym jak dla mnie do obliczenia twojej głupoty podałeś trochę za mało danych he he

  2. Arek pisze:

    Zapomniałem o jeszcze jednym podtemacie, a przypomniał mi się on gdy przeczytałem arta –  http://ekojazda.omko.pl/jazda-optymalna/ .
    Chodzi o — unikanie mandatów —.

    W tym roku mamy podwyżkę zakupu takiego mandatu, więc lepiej ich nie kolekcjonować w trosce o wypasiony portfel własny. Jak podają służby kontrolujące, fotoradary mają tolerancję 10 km/h powyżej maksymalnej prędkości. Z kolei nieoznaczone samochody z video radarami dają tolerancję 25-30 km/h na autostradach. Wystarczy więc albo trzymać się ograniczeń (nie zawsze się da ściśle, ze względu na nieprzemyślane lub wręcz głupio postawione oznakowania), albo pilnować podawanych przez kontrolerów tolerancji. Policzmy, ile spalamy paliwa miesięcznie i ile ono kosztuje oraz jaki odsetek kosztów paliwa wyniosą ewentualne mandaty. Przy kosztach finansowych, wynikłych z nieprzyjęcia mandatu i dochodzenia swojej sprawy w sądzie, warto uwzględnić koszt czasowy i strat finansowych wynikłych z kosztu czasowego (nie zarabiamy dojeżdżając do sądu i wracając, czekając na rozprawę i czas samej rozprawy, do rozprawy trzeba się przygotować merytorycznie).

    Unikając mandatów unikamy sporych wydatków. Nawet gdy zasady eko zostaną trochę złamane i wypalimy ciut więcej paliwa.

    Pozdrawiam raz jeszcze!

  3. obserwator pisze:

    Zazwyczaj nie zostawiam komentarzy w takich miejscach, ale teraz zwyczajnie nie potrafię się powstrzymać.

    Niektórzy z was to IDIOCI! Dodam, że ‘idiota’ to termin naukowy. Człowiek napisał naprawdę dobry artykuł. Dla normalnego człowieka nie ma się do czeg doczepić, ale niektórzy oczywiście muszą. Czy macie jakiś osobisty problem? Nikt normalny i szczęśliwy nie pisze wypocin obalających każdą teorię. Więc ci, któzy pragną doczepić się do każdego szczegółu w tym artykule – uspokójcie się. Ten artykuł to jedynie sugestie, które POMAGAJĄ – to nie magiczne zaklęcie, a jedynie POMOC. Więc nie trzeba analizować każdego szczegółu i rozmyślać o tym, że autor nie wziął pod uwagę 374 zdarzeń losowych, które podniosą spalanie.

    P.S. Pozdrowienia.

  4. antur pisze:

    Naprawdę bardzo konkretny i praktyczny artykuł. Skorzystam na pewno z kilku sugestii i może uda mi się dorównać mojemu zięciowi w oszczędnej jeździe.

  5. Tomek pisze:

    Szefuniu,
    artykuł super, tylko zapominałeś napisać o „niepotrzebnym rozgrzewaniu silnika po uruchomieniu”.
    Powinno się wsiąść zapiąć pasy, uruchomić silnik, włączyć światła i w drogę.
    Dopiero później radyjko, klimatyzacja (choć też wpływa na zużycie paliwa) itp.
    To wbrew pozorom także zaoszczędza sporo paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>