Matematyczne niuanse eko-jazdy

2. Średnia prędkość

Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że średnia prędkość – niezależnie od tego jak agresywnie byśmy nie jechali – wychodzi zwykle beznadziejnie niska. Na drogach krajowych, trzymając się przepisów ciężko przekroczyć 70 km/h, a gnając na złamanie karku można się zbliżyć do 80 km/h. Jak to możliwe, skoro większość drogi pokonujemy poza terenem zabudowanym z prędkościami 90 km/h i większymi?

Przyczyna nie jest taka oczywista – na średnią prędkość ma wpływ nie tyle droga przejechana przy danej prędkości, ale czas jaki udało nam się tą prędkość utrzymać. Gdy pokonamy dwa równe odcinki w różnym tempie, średnia prędkość nie będzie równa średniej arytmetycznej! Wynikiem będzie średnia harmoniczna obu wartości. Co to oznacza w praktyce? W prostych słowach – jadąc wolniej tracimy więcej, niż zyskujemy przy szybszej jeździe.

Wyobraźmy sobie, że jedną połowę drogi jedziemy z prędkością 50 km/h, a drugą z prędkością 100 km/h. Jaka wyjdzie średnia? Niestety nie będzie to narzucające się 75 km/h, tylko raptem niecałe 67 km/h. Jak ktoś nie wierzy, niech policzy łączną drogę, czas i podzieli przez siebie.

Na tym przykładzie widać, że chwilowa szybka jazda nie da żadnych efektów – zamiast starać się jechać szybko, trzeba unikać jazdy wolnej. Chociaż może brzmi to jak masło maślane, sprawdza się i owocuje bardziej świadomą jazdą.




Ten wpis został opublikowany w kategorii Doskonalenie techniki jazdy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook